Sports Results

Cross Country 2018

2018 Champions
10 Year Girls – Nikita Forsyth (Kowhai)           
10 Year Boys – Athan Thompson (Kauri)   
11 Year Girls – Georgia Cross (Matai)             
11 Year Boys – Hugo Waldergrave (Tawa)
12 Year Girls – Chelsea Traill (Nikau)          
12 Year Boys – Harry Lowther (Tawa)          

10 Year GIRLS – 11.00 mins
1st: Nikita Forsyth (Kowhai)
2nd: Olivia Tattersfield (Kowhai)
3rd: Kahlanie Hebden-Salase (Matai)

Madison Ballentine (Matai) – Kiri-Maree Rodger (Rimu) – Lily-Mae Smith (Nikau)

10 Year BOYS – 9.57 mins
1st: Athan Thompson (Kauri)
2nd: Anthony Paniona (Tawa)
3rd: Louis Moore (Rimu)

Sam Crene (Nikau) – Kees Anderson (Nikau) – Elliott Stoddart (Tawa)

11 Year GIRLS – 10.48 mins
1st: Georgia Cross (Matai)
2nd: Amber Woodworth (Rimu)
3rd: Molly Wilson (Nikau)

Kaleigh Soper (Kauri) – Alex Henry (Kowhai) – Mikaya Kaipo (Nikau)

11 Year BOYS – 9.47 mins
1st: Hugo Waldergrave (Tawa)
2nd: Boston Himiona (Rimu)
3rd: Jack Graham (Rimu)

Wyatt Standing (Kauri) – Jack Saunders (Rimu) – Cohen Fryer (Tawa)

12 Year GIRLS – 10.27 mins
1st: Chelsea Traill (Nikau)
2nd: Rachael Daniels (Rimu)
3rd: Hayley Foon (Kauri)

Jaimee Francis (Rimu) – Ruby Scott (Tawa) – Kamaia Bainbridge-Frost (Kauri)

12 Year BOYS – 9.40 mins
1st: Harry Lowther (Tawa)
2nd: Tiaki Kingi (Tawa)
3rd: Jesse Wallace (Rimu)

Jackson Weir (Kowhai) – James Duncan (Matai) – Billy Keene (Kowhai)

 

2018 KIS CROSS COUNTRY IMAGE GALLERY

Swimming 2018

Champions
Year 7 girls – Kate Illerbrun (Rm 16)
Year 8 girls – Hayley Foon (Rm 24)
Year 7 boys – James Cunningham (Rm 19)
Year 8 boys – Elijah Hansen (Rm 18)

Runner – ups
Year 7 girls – Charlotte Moon (Rm 5)
Year 8 girls – Chelsea Traill (Rm 19)
Year 7 boys – Ry Luff (Rm 16)
Year 8 boys – Tynan Vander Veer (Rm 6)

Northland Swimming Champs

On 12 April 6 of our students braved the really cold weather to compete in the Northland Swimming Championships.  The results were:

Hayley Foon ( 12yr old girls) Freestyle 1st, Medley 1st, Breaststroke 1st, Butterfly 3rd, Backstroke 4th, 1st in open 100m freestyle.

Kate Illerbrun ( 11yr old girls) Breaststroke 7th

James Cunningham (11yr old boys) Breaststroke 2nd, Medley 3rd, Freestyle 6th, 3rd in open 100m freestyle

Tynan Van der Veer (12yr old boys) Breaststroke 6th, Butterfly 7th, Medley 7th

Ry Luff (11yr old boys) Medley 5th, Breaststroke 6th

Elijah Hansen (12yr old boys) Butterfly 2nd , Breaststroke 3rd, 100m Freestyle3rd,  Medley5th,  50m Freestyle 5th.

Well done to all of you.