KIS Honours Board

Our KIS Honours Board, shows those individuals and syndicates who have been awarded our top prizes and trophies. Congratulations to all those who have achieved the distinction of being named here. They show the very best in effort and achievement and are the embodiment of our  KIS mantra’s:

Be the best that you can be
Be the you, you want to be
If it is to be, it is up to me
E hine, e tama, ngā whetū, mō āpōpō

2017

Citizenship Award
HANNAH DONELLEY – OSCAR BOYCE
Sportsmanship Award
DEMI CRABB – LIAM REYNOLDS
Year 7 Citizenship Trophy
JESSICA LIU – JAKE HAINSWORTH
Year 7 Sportsmanship Trophy
CHELSEA TRAILL – LUCAS RULE
Syndicate Cup
NIKAU

2016

Citizenship Award
HUNTER NISBET – ANTONI MAICH-HALL
Sportsmanship Award
JESSICA WECH – LUKE CLEMENTS
Year 7 Citizenship Trophy
EVE FINLAYSON – OSCAR BOYCE
Year 7 Sportsmanship Trophy
JACQUI CAMERON – HAWAIIKINUI WIHONGI
Syndicate Cup
TAWA

2015

Citizenship Award
NOAH BOYCE – PAIGE WITTEN
Sportsmanship Award
MAKAYLA TEMPLETON – NATHAN PARKES
Year 7 Citizenship Trophy
RIYA BEHERE – NOAH BARTON-SMITH
Year 7 Sportsmanship Trophy
HOLLY RULE – TAMA ANDERSON
Syndicate Cup
TAWA

2014

Citizenship Award
GRACE MOSCRIP – JOHNNY WILSON
Sportsmanship Award
KATIE DOAR – LUKE TRIGG
Year 7 Citizenship Trophy
PAIGE WITTEN – NOAH BOYCE
Year 7 Sportsmanship Trophy ***
GRACE NIKORA – NATHAN PARKES
Syndicate Cup
RIMU

(*** This is the first year that the Year 7 Sportsmanship Award was presented)

2013

Citizenship Award
OLIVIA CRUM – CARRELL MORUNGA
Sportsmanship Award
KELENA ROUGHAN – FINN DIAMOND
Year 7 Citizenship Trophy
KATIE DOAR – JOHNNY WILSON
Syndicate Cup
TAWA

2012

Citizenship Award
MADI DOAR – MERCURY NISBET
Sportsmanship Award
MADI DOAR – QUINN POOLEY
Special Achievement Year-7
OLIVIA CRUM – CALLUM ANDERSON
Syndicate Cup
RIMU

2011

Citizenship Award
JENNIFER WORDSWORTH – JOHN MA
Sportsmanship Award
EMMA MOSCRIP – DUNCAN ROSS
Special Achievement Year-7
MADI DOAR – MERCURY NISBET
Syndicate Cup
NIKAU

2010

Citizenship Award
MARIA WRIGHT – MATTHEW PENE
Sportsmanship Award
KATRINA HOWE – CALEB AEKINS
Special Achievement Year-7
REBECA McKEAN – MATTHEW KINGI
Syndicate Cup
RIMU

2009

Citizenship Award
HANNAH ROSS – MATTHEW KERR
Sportsmanship Award
BRIDGET JOHNSON – CAMERON SHELLEY
Special Achievement Year-7
MIKAYLA GULICK – RYAN SMITH
Syndicate Cup
MATAI

2008

Citizenship Award
MELITA RARAVULA – HARRY LINFORD
Sportsmanship Award
TAYLA GOING & MELITA RARAVULA – KADENCE CHRISTENSEN
Special Achievement Year-7
SARA McKEAN – MATTHEW KERR
Syndicate Cup
MATAI

2007

Citizenship Award
KATE WILSON – HAYDEN JURANOVICH
Sportsmanship Award
AMY MUNRO – KEELEY JOHNSON
Special Achievement Year-7
DANICA SOICH – HARRY LINFORD
Syndicate Cup
TAWA

2006

Citizenship Award
SHONTELLE GOODHEW – HENRY COOPER
Sportsmanship Award
NICOLA COULING – LOCHLAN KITCHEN
Special Achievement Year-7
KELLY DEMPSTER – MARK DAVIES
Syndicate Cup
RIMU

2005

Citizenship Award
RACHEL CHAMBERLAIN – SAM FRIZELLE
Sportsmanship Award
KATIE ROOD – THOMAS TAYLOR
Special Achievement Year-7
TE ANIWA COPELAND – HENRY COOPER
Syndicate Cup
RIMU

2004

Citizenship Award
NGAIA COPELAND – DWAYNE ROSWELL
Sportsmanship Award
MICHELLE McCABE – JOSEPH GUNSON
Special Achievement Year-7
EMMA COUTTS – CALLUM SOUTH
Syndicate Cup
RIMU

2003

Citizenship Award
LEILA NICHOLSON – EDDIE MONK-FROMONT
Sportsmanship Award
STACEY MICHELSEN – AARON McINTOSH
Special Achievement Year-7
NATARSHA GANLEY – SHANE EADY
Syndicate Cup
KOWHAI

2002

Citizenship Award
RUTH BOLLEN – JOSHUA CHAMBERLAIN
Sportsmanship Award
JASMIN McQUINN – DANE JOB
Special Achievement Year-7
LEILA NICHOLSON – EDDIE MONK – FROMONT
Syndicate Cup
KOWHAI

2001

Citizenship Award
ALANA MILLINGTON – MICHAEL HAYES
Sportsmanship Award
ALANA MILLINGTON – TE HAURUA O’REILLY
Special Achievement Year-7
RUTH BOLLEN – MARK RUDELL
Syndicate Cup
KOWHAI

2000

Citizenship Award
LAURA KEYTE – ANDREW PRATT
Sportsmanship Award
LAURA KEYTE – DION EGAN
Special Achievement Year-7
AMY BATTEN – MICHAEL HAYES
Syndicate Cup
KOWHAI

1999

Citizenship Award
ABBY BILTCLIFF – ASHLEY HOLWELL
Sportsmanship Award
ALAYNA FLEET – REWI NORMAN
Special Achievement Year-7
LAURA KEYTE – ANDREW HEPPLE
Syndicate Cup
NIKAU

1998

Citizenship Award
ASHLEIGH BUTLER – DYLAN McQUINN
Sportsmanship Award
MEGAN McGREGOR – JAMIE LEVIEN
Special Achievement Year-7
ABBY BILTCLIFF – EADON HOWE
Syndicate Cup
TAWA

1997

Citizenship Award
TINA ALDERTON – MICHAEL PINNY
Sportsmanship Award
DANA LAWRY – SHAUN YEARBURY
Special Achievement Year-7
AMANDA HERBERT – MIJO WILSON
Syndicate Cup
TAWA

1996

Citizenship Award
GAYLENE POUTAI – DOUGLAS BARBER
Sportsmanship Award
JAN ROWSELL – ALEX McCARTHY
Special Achievement Year-7
SUANNA SMITH – MARK ROBINSON
Syndicate Cup
KOWHAI

1995

Citizenship Award
ANNA BRETT – ROSS McKENZIE
Sportsmanship Award
TRUDY ROWSELL – WAITAI WALKER
Special Achievement Year-7
GAYLENE NEHO – DOUGLAS BARBER
Syndicate Cup
KOWHAI

1994

Citizenship Award
KAYLEM CORKERY – LEON KENNEDY
Sportsmanship Award
SELENA SMITH – BRANDON PEPENE
Special Achievement Year-7
TRUDY ROWSELL – ANNA THOMSEN
Syndicate Cup
KOWHAI

1993

Citizenship Award
MEGAN CAMPBELL – JACKSON PEACOCK
Sportsmanship Award
MELANIE RYAN – LUKE BRIDER
Special Achievement Year-7 **
REBECCA TRAVAGLIA – STEPHEN GLASSEY
Syndicate Cup
SYNDICATE ‘A’

(**This was the first year that the “Special Achievement Year-7” Award was presented)

1992

Citizenship Award
SHANA HARDING – JAMIE McGREGOR
Sportsmanship Award
EMMA PERCY – AARON SMITH
Syndicate Cup
SYNDICATE ‘A’

1991

Citizenship Award
SUZANNE SOWRY – DALLAS GURNEY
Sportsmanship Award
TE AROHA KINGI – GARY TRIGG
Syndicate Cup
AMUNDSEN

1990

Citizenship Award
RACHEL LAWSON & TRACY LAWSON – SCOTT DAWSON
Sportsmanship Award
FRANCIS RAPANA – RICHARD ASHBY
Syndicate Cup
AMUNDSEN

1989

Citizenship Award
ANNA PAGE – BOB van BEKKUM
Sportsmanship Award
ALEISHA DOBSON – BRETT ORSLER
Syndicate Cup
SCOTT

1988

Citizenship Award
JODEE PARKER – NATHAN SOPER
Sportsmanship Award
TANIA CRENE – LANE WATSON
Syndicate Cup
SHACKLETON

1987

Citizenship Award
MARIA KERR – KIET LAM
Sportsmanship Award
LIANNE WILSON – MARK GILL
Syndicate Cup
BYRD

1986

Citizenship Award
SUE ADAMS – TRISTAN TUCKEY & PAUL ATKINS
Sportsmanship Award
WENDY HEWITT & SHELLY WOOD

DANNY TRIGG & GLENN HANNA
Syndicate Cup
SHACKLETON

1985

Citizenship Award
WENDY OGLE – ANDRE KINI
Sportsmanship Award
SUZANNE EASTERBROOK & VICTORIA BROWN

STEVEN MOORE
Syndicate Cup
SHACKLETON

1984

Citizenship Award
ODELLE RAWIRI & TRACEY HEWITT

CHRIS JEFFREY & PATRICK HELLIER
Sportsmanship Award
ODELLE RAWIRI & DONNA HAURAKI – PATRICK HELLIER
Syndicate Cup
AMUNDSEN

1983

Citizenship Award
ADRIENNE WALKER –  BRETT CAVES
Sportsmanship Award
LOUISE MARSHALL – MAURICE TURKETO
Syndicate Cup
AMUNDSEN

1982

Citizenship Award
FERNE KINI –  ANDREW TAPPER
Sportsmanship Award
CARA SANDERS – EDWARD STEWART
Syndicate Cup
AMUNDSEN

1981

Citizenship Award *
DONNA TREWHELLA –  GREGORY DOAR
Sportsmanship Award
JOANNE ATTWOOD – DARREN HENARE
Syndicate Cup
BYRD

(* This was the first year that the “Citizenship” Award for best overall student was presented)